Wieloletnia trawa wysoka, tworząca kępki. Wysokość wzrostu – 100 – 150 cm. Powolny rozwój w okresie początkowym, po cięciu powolniejsze odrastanie z ponownym tworzeniem źdźbeł z kwiatostanami. Tymotka łąkowa jest bardzo rozpowszechniona na obszarach chłodnego, morskiego i kontynentalnego klimatu o wilgotnym powietrzu, również na terenach gór o średniej wielkości. Bardzo odporna na mróz, ale nie na suszę. Spotykana na łąkach i pastwiskach, jako wartościowa trawa pastewna. Ważne jest dobre zaopatrzenie w substancje odżywcze. Tymotka łąkowa dostarcza wysokich plonów, a pastwiska czyni lepszymi jakościowo. Wartość pastewna – ocena 8 (wg Klappa). Intensywnie nawożąca. Zawsze zawarta w mieszankach nasion na trwałe użytki zielone. Szczególnie ważna na pastwiskach dla koni i jako siano dla nich. Razem z koniczyną łąkową i lucerną tworzy wartościową trawę o wysokiej wartości pastewnej. Jako trawa trawnikowa stosowana jest tymotka kolankowata (Phleum bertolonii), jednakże bez większych sukcesów.

Języczek liściowy ze szpiczastym kłem po bokach

Bulwiaste zgrubienie przy podstawie źdźbła

Cechy botaniczne
LiśćNajmłodsze liście zwinięte, pochwa liściowa otwarta i gładka, często żółtawozielona. Wydłużone maczugowato u podstawy źdźbła. Blaszka liścia o szerokości ok. 3-9 mm i długości do 30 cm, bez rowków i miękka. Języczek liściowy średniej długości, białe ząbkowanie, po środku uniesiony ze szpiczastym kłem po bokach. Brak uszek liściowych.
ŹdźbłoZazwyczaj rośnie prosto lub lekko załamane. Długość źdźbła – 100 cm i więcej. Po cięciu ponowne tworzenie źdźbła.
KwiatostanGroniasta wiecha kłosokształtna, cylindryczna, gęsta. Cały kwiatostan osiąga grubość 6-7 mm i długość do 10 cm, kolor szarozielony. Kłoski jednokwiatowe o długości 3 mm, pręciki koloru żółto-niebieskiego. Plewy dłuższe niż plewka dolna, posiadają trzy nerwy i na kilu zaopatrzone w sztywne rzęski. Każda plewa posiada kolczasty czubek długości 1 mm o kształcie pachołka do butów, bez ości.
OwocZiarniak o długości 1,5-2 mm kształtem zbliżony do jaja. Plewka dolna silnie sklepiona z ostrym końcem, srebrnoszara, lekko błyszcząca i pokryta krótkimi włoskami. Nasiona łatwo wypadają z plew i wydają się brązowawe, szczególnie przy zbyt mocnym omłocie. MTN ok. 0,3–0,6 g.