Wieloletnia trawa wysoka z płożącymi pędami, które są stosunkowo krótkie i tworzą proste pędy. W ten sposób powstaje luźna kępka. Wysokość wzrostu jest zróżnicowana, dochodzi aż do 150 cm. Bardzo wczesny rozwój z kwitnieniem na koniec maja. Występuje na podmokłych użytkach zielonych i terenach zalewowych. Wysokie wymagania odnośnie zaopatrzenia w wodę i substancje odżywcze. Wyczyniec łąkowy dobrze znosi zimno, późne przymrozki i długo zalegającą pokrywę śnieżną. Nie rozwija się dobrze na terenach suchych. Nie utrzymuje się również na regularnie spasanych powierzchniach. Wyczyniec łąkowy szybko przyrasta i przynosi obfite plony. Przy odpowiednio wczesnym ścięciu jego wartość pastewna osiąga ocenę 7 (wg Klappa). Po kwitnieniu wartość pastewna gwałtownie spada. Wczesne tworzenie źdźbeł powoduje, że pasza może przez długi czas utrzymywać jego wysoką zawartość. W mieszankach siewnych wyczyniec łąkowy stosowany jest tylko na specyficzne wilgotne tereny. Powolny rozwój kiełków dopuszcza tworzenie darni dopiero po dwóch do trzech latach.

Kwiatostan

Podstawa liścia z języczkiem

Cechy botaniczne
LiśćNajmłodsze liście zwinięte, pochwy liściowe niezrośnięte i bez owłosienia. Blaszka liścia otwarta z delikatnymi rowkami, po środku liścia znajduje się jeden pas bez rowków. Języczek liściowy kołnierzowaty, sztywny, na początku biały i zielonkawy, potem często brązowy. Brak uszek liściowych.
ŹdźbłoW rozłożystych kępkach źdźbła wyrastają w sposób skręcony. Długość od 100 do 150 cm. Wiosną bardzo wczesny rozwój z majowym okresem kwitnienia.
KwiatostanWałeczkowata, zwężająca się ku górze i dołowi, gęsta wiecha kłosokształtna o długości ok. 10 cm i grubości 10 mm. Na każdej odnodze bocznej znajduje się od 4 do 6 kłosków. Kłosek jest jednokwiatowy, owalny i posiada ość. Plewy są omszone i w dolnej części zrośnięte ze sobą. Plewka dolna posiada głęboko osadzoną ość.
OwocZiarniak otoczony jest obiema plewami. Plewka dolna całkowicie otacza ziarno. Brak plewki górnej. Z plew wystaje ość o długości 8-9 mm. MTN 0,7–0,8 g.